CroNoMar je šibenska tvrtka u norveškom vlasništvu osnovana 2009. godine s ciljem povezivanja hrvatskih i norveških poduzetnika u sektoru mora i pomorstva te pružanja podrške poduzetnicima putem različitih usluga koje će doprinijeti razvoju njihovog poslovanja i povećanju konkurentnosti. Prije svega, aktivnosti CroNoMar-a odnose se na pružanje stručne pomoći poduzetnicima, organizaciju edukativnih programa, informiranje, savjetovanje i umrežavanjem, kao i olakšavanje pristupa izvorima financiranja te usluge povezane sa stvaranjem uvjeta za razvoj novih proizvoda i usluga, primjenu novih poslovnih modela i internacionalizaciju poslovanja hrvatskih tvrtki.
Nastojanja CroNoMar-a usmjerena jačanju suradnje dviju zemalja pridonijela su i uspješnoj realizaciji hrvatsko-norveškog projekta uspostave Pomorsko Inovacijskog Centra - iNavis u Šibeniku koji je otvoren 2012. godine. a zbog velikog značaja ovog projekta 2011. godine organiziran je i posjet norveškog kraljevskog para Šibeniku, čime je potaknuta daljnja gospodarska suradnja Hrvatske i Kraljevine Norveške.
U okviru iNavis centra koji je nastao kao rezultat suradnje Grada Šibenika i norveškog Ministarstva vanjskih poslova, smješten je Inovacijski inkubator kojim upravlja tvrtka CroNoMar. Kao poduzetnička potporna institucija, CroNoMar svojim aktivnostima kontinuirano potiče razvoj poduzetništva i poduzetničkog okruženja. Osim inkubatora, u iNavis centru je smještena i Regionalna razvojna agencija Šibensko-kninske županije, te dislocirani studij Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora Sveučilišta u Zagrebu.
Unutar Inovacijskog inkubatora iNavis centra trenutno posluje 16 tvrtki vezanih uz sektor mora i pomorstva. Područja njihovog rada su inženjering i elektro-inženjering u brodogradnji, hidroinženjering, pružanje usluga u sektoru brodarstva, konzultantske usluge, a tu su i tvrtke pružatelji usluga vezanih uz knjigovodstvo i informatiku.
S obzirom da su aktivnosti tvrtke usmjerene na sektor mora i pomorstva kako u Hrvatskoj tako i u Norveškoj, usluge koje CroNoMar pruža sukladne su međunarodnim standardima i u potpunosti prilagođene krajnjem korisniku. Bilo da je riječ o pružanju podrške putem posredovanja između poslovnih partnera u cilju ostvarivanja novih poslovnih suradnji, podrške pri sklapanju ugovora, pružanju usluga ili realizaciji konkretnih poslova kao što su kontrola kvalitete, nadzor gradnje i sl., CroNoMar u potpunosti ispunjava zahtjeve tržišta omogućavajući tvrtkama – korisnicima usluga istovremeno umrežavanje sa stranim partnerima, internacionalizaciju poslovanja te pristup novim tržištima.
Svakodnevno poslovanjeCroNoMar-a, a time i Inovacijskog inkubatora iNavis centra, temelji se na transferu znanja, tehnologije i razvoja poslovanja, s ciljem pozicioniranja Centra kao prepoznatljivog brenda u Hrvatskoj, ali i u svijetu.
CroNoMar kroz definiranje potencijalnih projekata i poslovnih mogućnosti, pokušava otkloniti uočene probleme bilo da se radi o tržištu, nezadovoljavajućoj tehnološkoj razini ili financiranju, a sve s ciljem da hrvatski proizvodi i usluge u ovom sektoru budu konkurentni i u skladu sa zahtjevima inozemnih kupaca. Projekti koji se provode posredstvom CroNoMar-a omogućavaju stabilna stalna, ali i nova radna mjesta u okruženju gdje se provode.
CroNoMar je od svog osnivanja imao namjeru voditi projekte koji će „živjeti“ godinama. Tako je već 2009. godine potpisan prvi komercijalni ugovor o gradnji katamarana za norveško tržište u Hrvatskoj, nakon čega su slijedila ugovaranja novih radnih brodova. Do danas je u šibenskom NCP-Remontnom brodogradilištu izgrađeno ukupno 47 katamarana, od čega većina za klijente u Norveškoj, nekoliko za klijente u Saudijskoj Arabiji, te dva za klijente u UK. Svaki ugovor je sam po sebi karakterističan i tehnička specifikacija proizvoda se ugovaraprema želji i potrebama krajnjeg kupca.
Direktor tvrtke CroNoMar, g. Malvin Villabo ima dugogodišnje iskustvo u razvoju poslovanja unutar sektora mora i pomorstva, bilo da je riječ o brodogradnji, bilo da se radi o istraživanju i razvoju. Bio je jedan od najmlađih ravnatelja jedne od najvažnijih R&D institucija u Norveškoj - Institute of Marine Research in Norway, te je nastavio karijeru u „Leiv Eiriksson Nyskaping“ – norveškom inkubatoru u kojem je radio kao direktor 18 godina.
U 2015. godini posredstvom CroNoMar-a napravljen je značajan iskorak vezano za razvoj novih proizvoda za inozemno tržište u sektoru brodogradnje. Pod ugovorena su, izgrađena i isporučena dva broda iznimnih tehničko-tehnoloških karakteristika – prototipovi. Katamaran od 15m i jednotrupac od 25m uspješno su predstavljeni u kolovozu 2015. godine na najvećem sajmu marikulture na svijetu održanom u Norveškoj.
Projekt koji je osim sudjelovanja hrvatskih malih i srednjih poduzetnika na sajmu Aqua Nor obuhvaćao i organizirani posjet norveškim tvrtkama u toj regiji, imao je za cilj internacionalizaciju poslovanja hrvatskih tvrtki te predstavljanje i brendiranje hrvatske kvalitete i proizvoda na međunarodnom tržištu. Sufinanciran je sredstvima Ministarstva poduzetništva i obrta iz programa Poduzetnički impuls za 2014. godinu, a provodio ga je upravo CroNoMar.
Nova 2016. godina donosi nove ugovore, ali i mogućnosti za nove projekte i daljnji razvoj poslovanja.
U svim projektima koje provodi, CroNoMar pokušava dogovoriti implementaciju što više maritimne opreme proizvedene u Hrvatskoj te na taj način prikazati na internacionalnoj razini kvalitetu i profesionalnost hrvatskih proizvođača.
Što se same brodogradnje tiče, osim u šibenskom NCP-u, brodovi za strane naručitelje rade se i u Pulskom Tehnomontu. Želja CroNoMar-a je da se aktivnosti vezane uz brodogradnju prošire i na druga hrvatska brodogradilišta. Oprema hrvatskih proizvođača koja se ugrađuje na brodove za sada dolazi od renomiranih tvrtki kao što su Adria winch i Palfinger Hrvatska, dok se u budućnosti očekuje suradnja i s drugim hrvatskim tvrtkama.
Projekti koji se intenzivno provode od sredine 2015. godine vezani su uz inženjering u brodogradnji. Radi se o izradi kompletne tehničke dokumentacije za brodove, doradi postojećih nacrta itd., a cilj je predstavljanje kvalitete i inovativnosti hrvatskih inženjera na stranim tržištima. Za sada je u projekte uključena nekolicina domaćih tvrtki - šibenska tvrtka Navarch, te tvrtke iz Splita Anemos i Armanija.
Ukupna vrijednost projekata koji su se realiziraliposredstvom CroNoMar-a u 2015. godine iznosila je oko 100 milijuna kuna.
CroNoMar intezivno traga za novim projektima povezanim sa sektorom mora i pomorstva koji će pružiti nove mogućnosti za razvoj hrvatskih tvrtki u ovom sektoru i rast gospodarstva u cjelini. Temeljni postulat koji CroNoMar primjenjuje u svim svojim aktivnostima jest povjerenje u poslovanju. Uz povjerenje, komercijalni pristup, povezivanje s tržištima izvan Hrvatske i daljnje identificiranje potreba tržišta, CroNoMar će u suradnji s hrvatskim poduzetnicima i u budućnosti uspješno promovirati Hrvatsku u svijetu.
<< Back to News