Šibenik je dobio 1,7 milijuna eura iz europskog EEA fonda u kojem sudjeluju Norveška, Island i Lihtenštajn, a novac stiže za potrebe Hrvatskog nacionalnog centra za istraživanje mora i pomorstva i poslovnih inovacija u području energetika i okoliša čije će sjedište biti u Šibeniku.
Na mala vrata Šibenik će tako dobiti veliki novac za potrebe otvaranja Sveučilišta u Šibeniku, strateškog projekta na kojem radi aktualna šibenska vlast. Do novca su došli praktički u dva mjeseca, uz potporu ministarstava regionalnog razvoja i fondova EU, znanosti, obrazovanja i sporta, vanjskih poslova i Ministarstva poduzetništva i obrta. Pregovori su počeli u veljači ove godine kad je ekipa iz šibenske gradske uprave stupila u kontakt s norveškim veleposlanikom, tražeći model kako financirati budući fakultet energetike u Šibeniku. Doznali su za EEA fond i uz potporu četiri ministarstva prijavili projekt iNavis centra u području istraživanja, visokog obrazovanja, transfera tehnologija i gospodarstvene suradnje između Hrvatske i Kraljevine Norveške i to u područjima zelenih inovacija i zelenih industrija; akvakulturi, zaštiti okoliša i održivih energetskih tehnologija,za sredstva EEA fonda. Kako su Norvežani već prisutni u iNavisu, kroz ovaj novi projekt osnažit će suradnju na područjima zelenih inovacija i zelenih industrija, akvakulturi, zaštiti okoliša i održivih energetskih tehnologija, doznajemo u gradskoj upravi.
-Ovaj projekt pozicionirat će Šibenik kao zeleni centar jadranske regije i otvoriti nove perspektive za razvoj znanosti i gospodarstva. Šibenik će postati grad u kojem će se mladi ljudi obrazovati po najvišim europskim standardima i svoja stečena znanja primijeniti u zelenim industrijama koje će ovaj projekt paralelno razvijati - izjavio je šibenski gradonačelnik Željko Burić nakon vijesti da je u Zagrebu danas potpisan ugovor i da je Šibenik dobio 1,7 milijuna eura.
Uz norveških 1,7 milijuna eura, plan je da Grad Šibenik projekt financira sa 25 posto, odnosno oko 574.000 eura.
- Ovo je povijesni trenutak za Šibenik. Naše dosadašnje aktivnosti oko otvaranja sveučilišnih studija u Šibeniku dobivaju novu vrijednost. Razvoj visokog školstva, posebice kada ga prati razvoj gospodarstva, pokretač je razvoja svake sredine i zato imam pravo za kazati kako je ovo početak jednog novog Šibenika. Hvala svima koji su sudjelovali u projektu, a posebice Vladi Kraljevine Norveške i norveškom veleposlaniku u RH nj.e. Henriku Ofstadu koji su podržavali naše napore u pripremi ovog značajnog projekta. Hvala i Sveučilištu u Zagrebu, Rektoru, dekanima FER-a i FSB-a, Institutu Ruđer Bošković, a posebno hvala našem timu Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj na čelu s pročelnikom Matijom Bumbakom, koji su opet pokazali i dokazali kako se može živjeti u Šibeniku i raditi svjetske stvari - kazao je gradonačelnik dr. Željko Burić.
Zamjenik gradonačelnika Danijel Mileta naglasio je kako je projekt izrađen sukladno Gospodarskoj strategiji Republike Hrvatske, ali i Strategiji razvoja Grada Šibenika u kojoj stoji kako će Šibenik, kroz zelenu proizvodnju i zeleni turizam, postati centar zelenih industrija jadranske regije.
- Ispred nas je puno posla, ali puni smo entuzijazma i spremnosti da i ovaj veliki projekt realiziramo. Moram zahvaliti resornim ministarstvima: Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvu vanjskih poslova i Ministarstvu poduzetništva i obrta, u kojima smo dobili punu podršku u pripremi ovog projekta - kazao je Mileta.
Sljedeće na redu je izrada studije izvodljivosti, uspostava i registracija centra, zatim zajedničko istraživanje i nabava laboratorijske opreme, izrada znanstvenog kurikuluma i početak edukacije odnosno studija, zajednički transfer tehnologije i razvoj gospodarstvene komponente projekta. Partneri Grada Šibenika u projektu su Sveučilište u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković, a projekt će se provoditi u dvije faze, sve do 2017. dokad Šibenik treba iskoristiti 1,7 milijuna eura, koliko im je na raspolaganju.
Suradnjom na šibenskom projektu, Norvežani će dobiti istraživanja mora i zelene energetike, a Šibenik infrastrukturu za osnivanje Sveučilišta u sklopu kojeg će, uz fakultet energetike biti i fakulteti zaštite okoliša i akvakulture. Šibenik ima 1.400 kvadrata zemljišta u iNavis centru za početak ove priče i tamo će biti otvoreni laboratoriji, predavaonice i ostala infrastruktura za sveučilište, a paralelno Gradska uprava razvija priču i u nekadašnjoj vojarni na Palacinu gdje će biti studentski kampus.
Izvor: ŠibenikIN
<< Back to News