Na ovogodišnjem sajmu AquaNor u Norveškoj, najvećem sajmu marikulture u svijetu, uspješno su se predstavile i hrvatske tvrtke iz Šibenika, Splita i Pule. Sajam je bio izuzetno dobro posjećen i tradicionalno dobro i uspješno organiziran s nizom popratnih događanja.
Impresivna brojka od 21 000 posjetitelja, imala je priliku razgledati bogatu ponudu proizvoda i usluga koje su predstavili izlagači iz 27 zemalja, njih ukupno 550, što je potvrda međunarodne važnosti ovog sajma koji se nikako ne smije zaobići ako ste zainteresirani za ulazak na nova tržišta i širenje poslovanja u ovom sektoru.
U okviru gospodarske misije koju je organizirala šibenska tvrtka CroNoMar, a koju je sufinanciralo i Ministarstvo poduzetništva i obrta u cilju internacionalizacije poslovanja malih i srednjih poduzetnika, domaći brodograditelji, proizvođači opreme za brodove, kao i tvrtke koje se bave vezanim djelatnostima izlagale su svoje proizvode te u direktnom kontaktu s posjetiteljima sajma i ostalim izlagačima uspješno predstavili svoje poslovne aktivnosti i mogućnosti za suradnju na ovom području.
Ostvareni su brojni poslovni kontakti važni za umrežavanje sa svjetskim liderima u ovom sektoru. Brodovi koji su napravljeni u domaćim brodogradilištima, jedan u Puli koji je predstavila tvrtka Tehnomont i brod iz šibenskog NCP –a, bili su među najposjećenijima na sajmu.
U svrhu što uspješnijeg prezentiranja kvalitete domaćih proizvoda i usluga, za AquaNor je posebno tiskana i brošura, dostupna i u elektronskom obliku, u kojoj su osim detalja o svim našim izlagačima svi zainteresirani mogli pronaći i ostale važne informacije o Hrvatskoj, stanju gospodarstva i mogućnostima za ulaganje u RH, kao i informacije o gradu Šibeniku i Pomorskom inovacijskom centru i-Navis koji je osnovan i djeluje sa svrhom olakšavanja pristupa tvrtkama do novih poslovnih prilika i omogućavanja što boljih uvjeta poslovanja te u cilju povezivanja hrvatskih i norveških tvrtki i institucija iz pomorskog sektora.
Također, brošure su podijeljene svim izlagačima na sajmu kao potencijalnim budućim partnerima naših tvrtki i kupcima hrvatskih proizvoda koji su konkurentni po kvaliteti i cijeni na zahtjevnom svjetskom tržištu.
Dio izlagača iskazao je zainteresiranost za suradnju s hrvatskim tvrtkama te sada predstoje daljnji razgovori i pregovori u cilju dogovaranja konkretnih poslova kojima bi naše tvrtke povećale svoj izvoz, ali i otvorile put usvajanju novih znanja i tehnologija kako bi inovativnim pristupom mogle opstati i biti uspješne u svom daljnjem poslovanju.
Sudionici sajma – hrvatski mali i srednji poduzetnici, imali su priliku vidjeti najnovije tehnologije koje su rezlultat kontinuiranog istraživanja i razvoja usmjerenog daljnjem napretku ovog sektora i proučavanju mora kao jednog od najznačajnijih izvora hrane u budućnosti.
Težište svih aktivnosti koje poduzimaju najznačajniji proizvođači i predstavnici razvojno-istraživačkih institucija je na ispitivanju oceana i razvoju novih tehnologija i tehnika za marikulturu sa željom da se postigne ona razina istraživanja i novih spoznaja koja je danas još uvijek nezamisliva.
Na radionicama i predavanjima koje su se održavale svakodnevno, predstavnici tvrtki iz Hrvatske mogli su se također
upoznati s novim poslovnim modelima bitnim za postizanje uspješnosti i učinkovitosti u njihovom radu, kao i planovima za razvitak cijelog sektora.
Kako bi još detaljnjije predstavili mogućnosti za ulaganja i poslovnu suradnju, predstavnici tvrtke CroNoMar održali su prezentaciju koja je okupila zainteresirane iz svih dijelova svijeta, a zadnjeg dana sajma hrvatsku delegaciju posjetio je i g. Hrvoje Marušić, novi veleposlanik Republike Hrvatske u Norveškoj.
Njegov dolazak bio je od velikog značaja za sve hrvatske tvrtke koje su sudjelovale na ovom sajmu, jer je na taj način pružena institucionalna podrška njihovim naporima da budu prepoznati kao konkurentni i pouzdani partneri na globalnom tržištu.
Hrvatska delegacija je na kraju sajma bila izuzetno zadovoljna postignutim, te činjenicom da su bili u mogućnosti doprinijeti promociji Hrvatske u svijetu.
U nadi da će rezultati ove gospodarske misije pomoći u ostvarivanju ciljeva gospodarskog rasta i omogućiti izlazak na nova tržišta, povećanje proizvodnje i novo zapošljavanje, svi sudionici gospodarske misije uvjereni su u svijetlu budućnost hrvatskog sektora mora i pomorstva i jedre punim jedrima naprijed.
<< Back to News