Veleučilište u Šibeniku, javna ustanova kojoj je osnovna djelatnost obrazovanje studenta na stručnim studijima, u svojim strateškim dokumentima za razdoblje 2015.-2017. godina,navodi i aktivnosti vezane uz suradnju s lokalnim gospodarstvom, kao važan dio rada Veleučilišta.
Najbolji primjer takve suradnje u praksi, upućivanje je studenata preddiplomskog stručnog studija Menadžmenta na dvomjesečnu obuku u D-Hotel Maris (Marmaris, TR) koje je realizirano u 2014. godini. Studenti su obuku ostvarili temeljem Ugovora o suradnji Veleučilišta s Dogus Marina Hotelima d.o.o.
U posljednje vrijeme uprava Veleučilišta na čelu s dekanicom Anitom Grubišić, prodekanom za poslovanje dr.sc. Franom Uremom te prodekanicom za nastavu mr.sc. Tanjom Radić Lakoš, inzistira na intenziviranju suradnje s lokalnim gospodarstvom i lokalnom upravom. Kao rezultat tih napora,koncem 2014.godine osnovano jeGospodarsko vijeće Veleučilišta u Šibeniku koje broji 22 člana, predstavnika renomiranih gospodarstvenika i lokalnih poduzetnika te predstavnika institucija regionalne i lokalne uprave.
Do sada je samo u prva dva mjeseca ove godine ostvarena ugovorna suradnja s petnaest institucija i gospodarstvenika. Također, Veleučilište je član Partnerskog vijeća za tržište rada Šibensko-kninske županije i Savjeta za Održivi turizam na širem području Nacionalnog parka Kornati te radi na ostvarivanju Akcijskih planova iz Strategije za održivi turizam na širem području Nacionalnog parka Kornati.
Institucionalno je osigurano provođenje stručne prakse u poslovnim subjektima za studente na preddiplomskim stručnim studijima „Upravni studij“ i „Promet“, a na studijima gdje studijskim programom nije propisana obveza obavljanja stručne prakse, studente se potiče da je obave, što će im se kasnije i evidentirati kao izvannastavna aktivnost u Dopunskoj ispravi o studiranju.
Nastavno na gore navedeno, a slijedom suradnje s lokalnim gospodarstvom, Veleučilište je započelo suradnju s tvrtkom CroNoMar d.o.o. te studenti specijalističkog diplomskog stručnog studija „Menadžment“ koji su pod mentorstvom profesorica Ane Perišić, univ.spec.oec. i Dijane Mečev, univ.spec.oec., provode istraživanja koja će rezultirati studijama izvedivosti, ispitivanjem tržišta i sl. Sve aktivnosti studenata baziraju se na ulaznim parametrima dobivenim od CroNoMar-a, ali i na definiranim potrebama određenih niša u sektoru mora i pomorstva, tepovezanih sektora.
CroNoMar je inovativna kompanija kojoj je jedan od ciljeva i transfer znanja i tehnologija između zainteresiranih dionika koji uključuju i obrazovne institucije.Time je privukao na stručnu praksu studenticu druge godine specijalističkog diplomskog stručnog studija „Menadžment“ Jasminu Župčić, koja kao glavni motiv odabira upravo tvrtke CroNoMar ističe njihovu inovativnost, proaktivnost i odličan timski rad. Nada se da će se u tom mladom i nadasve kreativnom timu pod mentorstvom Ane Zajc, voditeljice Inovacijskog inkubatora iNavis centra i više projektne konzultantice CroNoMar-a, uspješno pripremiti za tržište rada, kao i steći određene poslovne kompetencije.
Potaknuti dobrim početnim rezultatima ovih aktivnosti,predstavnici Veleučilišta ističu nužnost kontinuiranog usavršavanja i unapređenja rada te institucije s aspekta projekata, kadrova i studijskih programa,kako bi u budućnosti bili pouzdan partner gospodarstvu i studentima te primjer dobre prakse kako studente učiniti što konkurentnijima na tržištu rada.
Autor: Jozo Vrdoljak
Izvor: Jutarnji.hr
<< Back to News