Sve kreće s dobrom poslovnom idejom. Dobro, ne mora baš uvijek biti poslovna, ali na kraju priče bilo bi prilično glupo ne pokušati je realizirati i izvuči financijsku korist. Upravo na ovoj pojednostavljenoj činjenici mogla bi se sažeti uloga CroNoMar-a, hrvatske tvrtke u norveškom vlasništvu koja je glavni katalizator i poveznica svih zainteresiranih tvrtki kako u Šibensko-kninskoj, tako i u svim drugim djelovima Hrvatske koje imaju namjeru zajedno s norveškim partnerima surađivati i plasirati svoje proizvode krajnjim kupcima prvenstveno orijentiranim na more i maritimni sektor. Projekt zajedničke suradnje i poslovno-partnerskog odnosa Norveške i Hrvatske krenuo je 2012. godine otvaranjem Inovativnog Maritimnog centra – iNavis koji funkcionira kao inkubator zajedničkih ideja i interesa.
- Otvaranje iNavis centra realizirano je uz veliku potporu tadašnje gradske vlasti koja je bez zadrške prihvatila ideju suradnje Kraljevine Norveške i Hrvatske, odnosno Šibenika i cijele Šibensko-kninske županije – ističe Ana Zajc, voditeljica CroNoMar-a. Slične centre Norvežani na navišem državnom nivou otvaraju i u drugim zemljama u okruženju, a kako je poveznica Norveške i Hrvatske jaka pomorska tradicija, odlučili su se jedan centar za jači razvoj gospodarstva i bolju suradnju dviju država otvoriti u Šibeniku, koji je detaljno skeniran i odabran, kako zbog svojih kvaliteta i položaja, tako i zbog jačanja gospodarskog značaja grada.
Inavis centar trenutno je dom za 12 tvrtki koje u zajedničkom prostoru pronalaze i zajedničke interese, a CroNoMar im u svemu služi kao poveznica i potpora pri pronalaženju klijenata i strateških partnera.
SAMOODRŽIVA TVRTKA
- CroNoMar je u vrlo kratkom periodu postao samoodrživa tvrtka. Iako je u samom početku i nastajanju bio financiran od strane norveških partnera, došli smo do pozicije kada se o svom poslovanju možemo brinuti sami. Kvaliteta je to koja je prepoznata i od korisnika iNavis centra s kojima imamo vrlo otvorenu i aktivnu suradnju, te u centru u ovom trenutku ima 12 tvrtki čije je poslovanje uglavnom okrenuto pomorskom sektoru, a CroNoMar im u svakom trenutku stoji na raspolaganju u potrazi za novim projektima i klijentima – kaže Ana Zajc.
CroNoMar je zaslužan i za nevjerovatan trgovinski suficit s Norveškom koji je, najviše zahvaljujući ugovoru NCP Remontnog brodogradilišta i norveških naručitelja Moen Marin, povećan za 621 posto, odnosno 103,74 milijuna eura.
- Iako nismo bili konkurentni cijenom, ovaj iznimno uspješan posao uspijeli smo oteti Kinezima, koji su do tada Norvežane opskrbljivali ovakvom vrstom brodova. Radi se o aluminijskim katamaranima dužine 13 do 15 metara bez kojih se svakodnevno obavljanje poslova na uzgajalištima ribe u Norveškoj ne može ni zamisliti. S obzirom da se radi o najbrže rastućoj grani privrede u Norveškoj, nije ni čudo kako su Norvežani, zadovoljni kvalitetom, naručili još šest katamarana – ističe Zajc.
Posljednji, ali sasvim sigurno ne i zadnji koji su prepoznali veliki potencijal tržišta i prebacivanje poslovanja u iNavis, su vlasnici tvrtke ‘Roveredo’ koja je do nedavno sjedište imala u Rijeci, ali se zbog dobrog imidža i na tržištu prepoznatih kvaliteta iNavisa odlučila za dolazak u Šibenik. Tvrtka u ruskom vlasništvu bavi se također širokim spektrom pružanja usluga i prodaje nautičke opreme, a dio svog poslovanja imaju namjeru proširiti i na poslovnu zonu Podi. Nažalost, prilikom našeg posjeta iNavisu u ‘Roveredu’ nismo uspjeli potvrditi te informacije, ali nam je istinitost ovih podataka potvrdila Ana Zajc.
RAZVOJNI PLANOVI
- Istina je da ‘Roveredo’ ima velike planove u našoj županiji koju su, nakon dolaska iz Rijeke, prepoznali kao mjesto idealno za svoj razvoj. Naravno da je to i nama velika pohvala, ali i podatak da smo u CroNoMaru na pravnom putu kako se zajedno može surađivati, raditi na velikim projektima i na kraju ostvariti financijsku dobit, što nam je svima i osnovni cilj – ističe Ana Zajc.
Koliko su Norvežani ozbiljni, predani i iskreni u svom poslovanju najbolje ocrtavaju dvije ‘sitnice’, za naše podneblje i vrijeme u kojemu živimo prilično neobične. Kao prvo, niti jedan posao na kojemu zajedno radite neće se niti pokrenuti s mjesta ako u dokumentima transparentno ne priložite dokaz o vašoj zaradi na projektu, a kao drugo, samo zbog dolaska na naša područja Norvežani su morali naučiti koristiti pečat. Da, točno tako. Najobičniji pečat. U Norveškoj se naime, finalizacija poslovnog dogovora još uvijek može zaključiti – najobičnijim stiskom ruke.
Gulin: iNavis ispunio koncept
Poduzetnici koji su svoje sjedište pronašli u iNavisu tvrde kako je projekt opravdao očekivanja. Zapravo, smatraju da je iNavis jedna od rijetkih poduzetničkih zajednica koja je profunkcionirala punom parom. Kako zbog koncepta, tako i radi velike pomoći i susretljivosti predstavnika Cronomara, tvrtke koja upravlja iNavisom.
- Preko Cronomara imamo direktnu poveznicu na ministarstvo poduzetništva, što može biti jako korisno kada su neki natječaji vezani uz opremu u pitanju, a moram kazati kako nam je uprava izišla u susret i kod nabave uređaja koji će pridonijeti kvaliteti našeg posla. Među kolegama stalno se izmjenjuju informacije, ideje i savjeti, što ponekad može biti ključno za poslovanje – navodi Ivica Gulin, direktor tvrtke Jadranski ronilački servis d.o.o. koja u iNavisu djeluje od otvorenja centra. Jedinu zamjerku upućuje na račun činjenice da bi centar mogao okupiti više maritimnih tvrtki, budući da su uselile i tvrtke kojima core biznis nije vezan uz more. No, među kolegama čije se poslovanje uklapa u iNavisov koncept, zaključuje Gulin, suradnja je i više nego odlična.
Izvor: Šibenski Portal
<< Back to News